Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaFARMACEUTICKÝ PRŮMYSL
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky farmaceutického průmyslu, výzkumu, vývoje, výroby, nových léčiv obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

EU přišla s řešením nedostupnosti léčivých přípravků

14.12.2020

Koronavirová krize zcela obnažila slabiny vnitrostátních zdravotnických systémů a odhalila zejména závislost na třetích zemích, co se týče dodávek léčivých přípravků a zdravotnických a osobních ochranných prostředků. Evropská unie proto přichází s řešením v této oblasti.

Ceny inovativních léčiv mohou podrazit systém zdravotního pojištění, pojišťovny vyzývají ke změně

01.12.2020

I přesto, že se velmi často hovoří o cenových revizích, stlačování cen díky generické konkurenci, generické léčivé přípravky z hlediska financí problémem nejsou. Problémem je razantní nástup inovativních léčiv. Dopad do rozpočtů zdravotních pojišťoven může být drastický. Proto je především v souvislosti s dopady pandemie COVID-19 dobré zamyslet se nad systémem úhrad.

Mnohamiliardové odškodnění může proběhnout, firma se přiznala k podvodům a korupci

30.11.2020

I tento nekonečný seriál se blíží ke svému závěru. Farmafirma přiznala před soudem podvody a korupční jednání. Dohoda o mnohamiliardovém odškodnění je tak volná a proces může začít. Končí jeden příběh, který býval dříve prezentován jako úspěšný růst rodinného impéria.

Generální a provozní ředitel biofarmaceutické společnosti obžalováni z účetního podvodu

28.11.2020

Podvody v případě cenných papírů jsou v posledních letech ve farmaceutickém průmyslu poměrně časté a dá se očekávat, že s dopadem pandemie se máme ještě nač těšit. A přibývá i žalob investorů na manažery a jejich specifické hlášení výsledků firem. Toto je jedna z kauz, které sledujeme delší dobu a která se konečně chýlí ke svému rozuzlení. I tyto sledujeme pro naše VIP čtenáře.

Generický farmagigant zaplatí 60,5 mil. EUR za nelegální „Pay-for-Delay“ dohodu

26.11.2020

Velké finále je u konce. Evropská komise udělila známému farmagigantu za nelegální dohodu o odložení vstupu levnější generické verze léčiva na trh pokutu 60,5 mil. EUR. Zatímco Amerika ve stejném případu podala žalobu v roce 2008 a rozhodla v roce 2015, v EU to trvalo bezmála 10 let.

Evropská komise představila Farmaceutickou strategii pro Evropu

26.11.2020

Evropská komise přijala Farmaceutickou strategii pro Evropu s cílem zajistit pacientům přístup k inovativním a cenově dostupným léčivým přípravkům a podpořit konkurenceschopnost, inovační kapacitu a udržitelnost farmaceutického průmyslu EU. Tato strategie umožní Evropě pokrýt její farmaceutické potřeby, a to i v dobách krize, prostřednictvím silných dodavatelských řetězců.

Není výplň jako výplň, aneb na použití záleží, rozhodl soud

24.11.2020

Farmaceutické právní spory přinášejí občas zajímavá a specifická vysvětlení mechanismu účinku. Stejně tak firmy používají zvláštní zdůvodnění, aby dosáhly toho, co chtějí. Přesně jako v tomto sporu s nezanedbatelným dopadem na trh.

Dceřiná společnost známého farmagigantu zaplatí za nelegální marketing 10 mil. USD

23.11.2020

Nelegální marketing je stále hlavním důvodem pro urovnání podaných žalob. Nevyhýbá se ani velmi známým společnostem, jako je tomu v tomto případě. Zejména, pokud následně na základě neschválených indikací uplatňují nemocnice úhradu od státu.

I pro specifické produkty platí volný pohyb zboží, lhostejno zda přírodní či syntetické

21.11.2020

Zakázat prodej a distribuci čehokoli s odkazem na evropské právo lze. Tento zákaz však musí být odůvodněn a nesmí překračovat meze toho, co je k dosažení tohoto cíle nezbytné. Většinou to neplatí, stejně jako v tomto případě. Volný pohyb zboží má jednoduše přednost. Zajímavý právní spor, který je opět důkazem, že použitím evropské legislativy lze dosáhnout národního cíle.

Nelegální marketing známého přípravku bude stát společnost více než 2 mld. USD

17.11.2020

Píšeme o této megakauze dlouhodobě, teď přichází konečné rozřešení. Se všemi urovnanými spory, pokutami a vězením pro vrcholný management bude propagace tohoto známého přípravku stát známou firmu 2 mld. USD. A pak že nejsou peníze na vývoj léčiv.

EU dala na COVAX dalších 100 mil. EUR s cílem zajistit očkovací látky proti COVID-19

14.11.2020

Evropská unie oznámila finanční injekci dalších 100 mil. EUR ve formě grantu na podporu nástroje COVAX, aby byl zajištěn přístup k budoucím očkovacím látkám proti COVID-19 v zemích s nízkými a středními příjmy. Tyto finanční prostředky doplní záruky ve výši 400 mil. EUR, ke kterým se již zavázala. Tím se EU stává jedním z hlavních dárců.

Studie: E-cigarety mohou být „bránou“ ke kouření cigaret pro dospívající, kteří neměli v úmyslu kouřit

11.11.2020

Kouření cigaret zůstává ve Spojených státech jednou z hlavních příčin nemocnosti a úmrtnosti, kterým lze předcházet. A zatímco kouření cigaret u adolescentů v posledních několika desetiletích pokleslo, užívání elektronických cigaret představuje nové riziko pro závislost na nikotinu. Nová studie publikovaná americkými vědci zjistila, že užívání elektronických cigaret je spojeno s vyšším rizikem kouření klasických cigaret u dospívajících, kteří to dříve neměli v úmyslu.

Celkové používání veterinárních antibiotik v Evropě dále klesá, chinolony o 74 %

07.11.2020

Výroční zpráva o evropském dohledu nad veterinární spotřebou antibiotik (ESVAC), kterou publikoval EMA, ukazuje, že evropské země i nadále omezují používání antibiotik u zvířat. Celkový prodej veterinárních antibiotik v evropských zemích poklesl mezi lety 2011 a 2018 o více než 34 %.

Regulátor musí poprvé změnit rozhodnutí o registraci léčiva, byl usvědčen ze střetu zájmů

05.11.2020

První rozhodnutí, které bude muset regulátor ohledně registrace léčiva změnit, kvůli svému střetu zájmů při posuzování žádosti. Jde o vůbec první podobný případ, kdy byl regulátor usvědčen a který bude mít klíčový dopad do evropské regulatorní praxe. Přinášíme proto jeho detailní rozbor.

Obchodní tajemství? Jen se bráníte soudnímu sporu, vzkázal soud stěžovatelce

04.11.2020

Soudní rozhodnutí, které bude mít zásadní dopad do práva duševního vlastnictví. To, co se může zdát předmětem obchodního tajemství v jedné zemi, nemusí být v zemi jiné. Aneb když vedete soudní spor, je třeba se dobře argumentačně připravit, abyste nakonec neprohráli na všech frontách, jako v tomto případě. Tento případ je důležitý především pro advokátní kanceláře specializující se na oblast duševního vlastnictví ve farmaprůmyslu.

apaPODCAST

Podcastový tip

Barbara Škodová

Miss Univerzity Karlovy 2...

Barbara Škodová

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.